Yeme ve Uyku Önerileri

yeme ve uyku önerileriBağışıklık sistemi kendi hücresel sistemlerimizi çalıştırıyor. Bedenimizde DNA tamir mekanizmaları var. Bozulan, mutasyona uğrayan hücrelerdeki DNA, tamir ediliyor. DNA tamirine yardım eden doğal maddeler var. Sumak,

yeşil çay, çörek otu bunu yapıyor. Bunun gibi 500 sayfalık bir liste var. Çörek otunu her gün yemeklerimize, poğaçalarımıza koyabiliriz. Önemli bir nokta var; insanlar bundan faydalanmak için -sumak, yeşil çay, çörek otu olabilir çok fazla miktarda alınması gerektiğini zannediyor. Vücudumuz çok tutumlu, doğa çok cömert. Bir gram sumakta ne aktif maddeler olduğuna inanamazsınız. Günde bir çay kaşığı, bir tatlı kaşığı yeter. Meyve sebzeler içerisinde DNA tamiri yapanlar var. Nar, üzüm, siyah havuç, siyah karadut, beyaz dutun çekirdeği, kabuğu da, böğürtlen de bunu yapıyor.

DNA tamir mekanizmalarını güçlendiren ilaç besinlerden yararlanmalıyız. Herhangi bir çorbaya günde bir çay kaşığı sumak atmak, günde bir tatlı kaşığı nar ekşisini salatanıza eklemek, günde iki fincan yeşil çay içmek bile DNA tamir mekanizmalarınızı çalıştırmak için yeterli oluyor.

Her gün yarım avuç içi kadar lahanayı çerez gibi atıştırmak, tere, roka, alabaş, karnabahar ve brokoli gibi turpgiller ailesine ait sebzelerle salatalarımızı zenginleştirmek, tatlı ihtiyacımızı ahududu, böğürtlen, dut, karadut ve çilek gibi meyvelerle gidermek en iyi ilaç besinlere ise soğan, sarımsak, zerdeçal, karabiber, acı kırmızı biber, yoğurt, kefir ve beyaz hindiba örnek gösterilebilir.
Sofralarımızı bunlarla zenginleştirip mücadele gücümüzü artırabiliriz. 
Dr. Elif Güveloğlu [Patoloji ve Fitoterapi (bitkisel tedavi) Uzmanı]

Bağ dokumuz bozulunca kanser oluyoruz

– Kanser, hastalıklı hücrelerin kontrolsüz biçimde çoğalması ve çevredeki dokulara da saygısızca girmeye çalışmasıdır. Kanser hücrelerini vücudumuzu ele geçirmeye ve çökertmeye çalışan “dış mihraklar” olarak tanımlıyoruz ama onlar da aslında bizim hücremiz.

– Kanser, hücrelerimizin içinde bulunduğu matriksin yani bağ dokumuzun bozulması ve içindeki hücrelerin yapısını bozması sonucu ortaya çıkıyor. Bu nedenle kanserden korunmak için bağ dokumuzu sağlıklı tutmamız gerekiyor. Bağ dokusunda kollajen ve glikozaminoglikan diye iki önemli molekül var. Bizim bunların yapımını uyarmamız gerekiyor.

İyi bir uyku bizi kanserden koruyor

– Düzenli egzersiz, moral ve mutluluk moleküllerin yapımını uyararak bağ dokusunun güçlenmesine katkı sunuyor. Stres bu moleküllerin uyarılmasını azaltıyor. Bağ dokusunun gelişimi gece gerçekleştiği için iyi bir uyku bizi kanserden koruyor. Yediklerimiz de bağ dokumuzu etkiliyor.

– Paçadaki kollajen, limondaki limonen, zerdeçaldaki kurkumin bağ dokusunun sağlıklı şekillendirilmesine yardımcı oluyor. Aslında bütün doğal gıdalar bağ dokumuzu güçlendirirken, endüstriyel gıdalar bağ dokumuza
zarar veriyor.

Peynirin küfü, tavuğun pişme süresi ipucu

– Günümüzde bir inekten 35-40 litre süt alıyorlar. Bu kadar sütü ineklere kimyasal uyarıcı vermeden kesinlikle alamazsınız. Piyasada 8 liraya bile kaşar peyniri satılıyor. Bu fiyata satılan kaşarın gerçek sütten yapılmadığı aşikar. Doğal peynir kısa sürede küflenmez, sadece kuruyabilir.

– Piliçlerin yemine GDO’lu soya, insan sağlığına verdiği zararlardan dolayı kullanımdan kalkan antibiyotikler ve formaldehit gibi sağlık için aşırı zararlı kimyasallar katılıyor. Kanserle ilgili ipucunu pişme süresi veriyor. Doğal tavuğun pişmesi ortalama 2-2.5 saat sürer.

– Ekmekten sosise, tatlılardan şekerlere gıdaların çoğuna raf ömrünü uzatmak için glukoz ve früktoz şurupları katılıyor. Sadece bunları bile önleyebilsek obezite ve kanser vakalarında inanılmaz bir düşüş ortaya çıkar.
Dr. Yavuz Dizdar [İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Uzmanı]

Bu yazıyı okumanız ve blogu ziyaretiniz için teşekkür ederim…

Hasan Sabri Kayaoğlu-Dedegi-1 Hasan Sabri Kayaoğlu-Dedegi : Kimdir?
Sosyal Medyadaki Faaliyetleri Google Yazarlık Bağlantısı İletişim : e-posta
Takip Et : Facebook Google+Linkedin quup

hasaka blog simge Hasaka Blogu Keşfedin :
Hakkında
Takip Et-Beğen : Facebook Takip Et-Çevrelere Ekle : Google+


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code