Pedofili Hastalığı Nedir?

pedofili hastalığı nedirSon dönemde çocuklara yönelik cinsel istismar, şiddet, vb.de görülen suçlardaki artışlar, bu çok önemli konuda toplumumuzun daha fazla bilinçlenmesini, olanca ağırlığıyla tekrar gündeme getirmiştir. Bir hastalık

olan pedofilinin (sübyancılık) ne olduğu hakkında daha kapsamlı bilgilenmemiz, bu hastalığı olanlara karşı çocuklarımızı nasıl korumamız gerektiğini iyice öğrenmeliyiz.

Bu amaçla; medyada, web’de yaygın yayımlar, okullarda eğitim, ailelerin bilinçlendirilmesi faaliyetlerinin arrttırılması gerekmektedir.

En önemlisi de çocuklarımızın bu konumdaki pedofili hastalarından nasıl korunabileceklerinin, psikolojilerini bozmadan onlara anlatılması, farkındalıklarının sağlanması sürecini hızla geliştirmeliyiz.

Konu hakkında uzmanlar dikkatimizi çekmeye çalışmaktalar.

Ancak bu çalışmalar bireysel çabalar olarak kalmaktadır.

Topluma yaygın olarak ulaştırılması için devlet desteği, yazılı/görsel basın, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, web dünyası katkıları, aktif olarak devreye girmelidirler…

Özetle, bunun sağlanması için hukuk, devlet, özel sektör, aile, toplum ve tıp el ele vermelidir.

İşte uzmanların dedikleri…

Pedofili Hastalığı Nedir?

1- Pedagog Sevil Yavuz :

Pedofili (Sübyancılık) nedir? Çocuğunuzu pedofilik bireylerden nasıl koruyabilirsiniz?

Pedofili( Sübyancılık) hastalığı nedir? Çocukları pedofilik bireyler nasıl tuzağa düşürüyor? Pedofilik bireyleri nasıl tanıyabilirsiniz?

Pedofili (sübyancılık) hastalığı nedir?

Aileler çocuklarını pedofilik bireylerden nasıl koruyabilir?

Son günlerde üst üste yaşanan üzücü olaylardan dolayı bu yazıyı yazarak anne babaları “pedofili” hastalığı, halk diliyle “sübyancılık” hakkında bilgilendirmek istedim. Günümüzde özellikle internetin yaygınlaşmasıyla birlikte çocuk istismarı çok sık yaşanır oldu. Çocuk istismarının birçok boyutu var; fiziksel istismar, duygusal istismar, ihmal ve cinsel istismar. Bu istismar çeşitlerinden en zor anlaşılan cinsel istismardır. Bunun nedeni kurbanın bunu çeşitli nedenlerden dolayı gizli tutması veya cinsel istismara uğradığını anlayacak yaşta olmamasından kaynaklanıyor.

Cinsel istismar nedir?

Çocuğun cinsel istismarı, rıza yaşının altında bulunan bir çocuğun, cinsel açıdan olgun bir yetişkinin cinsel doyumuna yol açacak bir eylem içerisinde yer alması ya da bu duruma göz yumulması olarak tanımlanmaktadır. Çocuğun cinsel istismarı sözel istismar, açık saçık telefon konuşmaları, çocuklara cinsel organlarını gösterme (ekshibisyonizm; teşhircilik), çocukları soyma ve seyretme (voyurizm; röntgencilik), cinsel ilişkiye tanık edilme veya çocuğun yanında mastürbasyon yapma, cinsel organını sürtme (frotterizm), bedenine cinsel amaçla dokunma, okşama, müstehcen yayınlara konu etme, oral seks, ağza vajinaya ve/veya anüse penetrasyon gibi çok farklı şekillerde olmaktadır.

Çocuklar en çok güvendikleri insanlara karşı savunmasızdırlar!

Son günlerde medyada pedofili vakası çok sık yansıdı. Çocuklar cinsel istismara en çok pedofilik bireyler tarafından maruz kalmaktadır. Çocuklar pedofilik bireylere karşı savunmasız durumdalar. Pedofili hastası olan bireyler çocukları tuzaklarına çocukların güvenlerini kazanarak düşürüyor. Güvendiği kişi tarafından yapılan şeyin olumsuz bir şey olduğunu anlayamazlar. Bazen onları korumak için sessiz kalırlar.

Peki “pedofili”, diğer adıyla “sübyancılık” nedir, öncelikle bunu açıklamak istiyorum… Yazının devamını okuyun… 

2- Konu hakkında detaylı araştırma yapan Esra Baykal Çetinkaya :

“Pedofili (Çocuk Tacizi) Vakaları Pedofili (Çocuk Tacizi) Vakaları Hakkında Detaylı Bir Çalışma”

Korkuyorum, yarın doğacak çocuğumun, bugün yeğenlerimin bu insanların eline düşmesini nasıl engelleyeceğimi bilmiyorum. Evlere giren internetle onları korumanın yolu neredeyse gardiyanlık olmaya başlamışken, onların bu korku ile büyümesini de istemiyorum. Yapabileceğim tek şeyi yapıyorum şimdi, size bu konuda öğrendiğim herşeyi yazıyorum.

Yaklaşık 3 yıldır kriminal analizlerin yapıldığı dizilere merak saldım. Sürekli farklı yöntemler kullanarak, katilleri ve tecavüzcüleri hapse atan kahramanları izliyorum. Son bir yıldır sadece özel kurbanlar üzerine uzmanlaşmış dedektiflerin yaşamlarını anlatan ve Digitürk / Dizimax kanalında yayınlanan Law & Order ; dizisine sarmış durumdayım. Diziyi her izlediğimde, özellikle yer verilen konuların pedofili üzerine yoğunlaştığını fark etmeye başladım. Dizinin yayınlamaya başlandığı ve çekildiği tarihleri, dönemin gerçek haberleri ile parallel incelemeye başladığımda aslında izlediklerimin gerçek olaylardan alındığını midem bulanarak öğrendim.

Bu andan itibaren tek bir hayalim oldu: Cinsel tacize uğrayanlara, çocuklara bir şekilde yardım etmek.

Bunu tek başıma yapamayacağımı biliyorum. Bir gün sadece bu grup çocuklar için bir vakıf kurmayı hayal ediyorum, gerekli rehabilitasyonların verildiği, sevgi gördükleri ve kaybettikleri zamanları yeniden kazanacakları bir yer kurmak istiyorum. Ama bu o kadar uzak bir hayal ki, yapabileceklerimi sıralamaya ihtiyaç duymaya başladım. Koruyucu aile olma fikri ilk o günlerde aklıma geldi ancak yaşım dolayısıyla buna devlet izin vermiyordu, kaldı ki devlet belki çocuk tacizlerini kontrol almak adına çok ciddi evlatlık alma ve koruyucu aile olma konularında kurallar koymuş durumdaydı.

Bunun üzerine şuna karar verdim:

Biz Türk halkı olarak, söz konusu çocuklarımız olduğunda tırnaklarını hızla çıkarabilen ve en ağır cezaları hak gören bir toplumuz. İzlediklerim, dinlediklerim ve duyduklarım Amerika’da hızla çoğalan olayların belki de yakında Türkiye’ye de geleceğini düşündürüyor bana. Ve artık sesimizi bir şekilde çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü korkuyorum, yarın doğacak çocuğumun, bugün yeğenlerimin bu insanların eline düşmesini nasıl engelleyeceğimi bilmiyorum. Evlere giren internetle onları korumanın yolu neredeyse gardiyanlık olmaya başlamışken, onların bu korku ile büyümesini de istemiyorum. Yapabileceğim tek şeyi yapıyorum şimdi, size bu konuda öğrendiğim herşeyi yazıyorum ki, bilerek ve önlem alarak ve bunları herkese anlatarak yaşayın. Bir çocuk, bir tek pedofili hastasından kurtarılsa bu bile büyük bir adım olacaktır.

Bu aşamadan sonra okuyacağınız her şey araştırmalara ve gerçek olaylara dayalıdır. Kaynaklara özellikle yer verdim ki daha detaylı bakmak istediğinizde ulaşmanız gereken yerleri bilin. Acıtsa da uzun da gelse bu yazıyı okuyun. Çünkü pedofili asrın sorunudur ve Türkiye’de de hızla yayılmakta ve çocuklarımızı tehdit etmektedir.”

Bakın bana bu olayların son yıllarda arttığı konusunda katılanlar da var:

“Bir haftada olanlar eskiden beş yılda olmuyordu -Mustafa Eşmen (Doğan Haber Ajansı Yazıişleri Müdürü)

Bu işi 34 yıldır yapıyorum. Bir haftada olanlar eskiden beş yılda olmuyordu. O derece yükseldi. 1970’lerde üçüncü sayfaya hangi manşeti atalım diye kök söküyorduk. 80’lerde de bunlar yoktu. Ama şimdi elinizi uzattığınız yerde bu tür haberler var.” Yazının Devamını Okumak İçin Buraya Tıklayın

Yazanın Notu :

Pedofili suçları, suçluları ile diğer dünya devletlerinin mücadele yöntemlerini, bizim de uygulama zamanımız laflarla geçmesin artık.

Toplum olarak bilinçlenelim. Örgütlenelim. Farkındalık düzeyimizi yükseltelim.

En Değerli Varlıklarımız Çocuklarımızı” daha iyi koruyalım…

Güvenli ve sağlıklı ortamlarda yaşama haklarını onlara verelim…

Bu yazıyı okumanız ve blogu ziyaretiniz için teşekkür ederim…
Hasan Sabri Kayaoğlu-Dedegi :
Kimdir? | Google’da Dedegi | İletişim 
Kendisini aşağıdaki hesaplardan takip edebilirsiniz :
Facebook | Google+ | quup | YouTube | Twitter 
Hasaka Blogu Keşfedin :
Hakkında |  Mobil Görüntüleri
Takip Et : Facebook HasakaBlog |  Google+ Hasaka Blog

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code