Ogan Tarhan’ı Tanıyalım

ogan-tarhan1974 Ankara doğumlu. Evli, bir oğlu, bir de kızı var. Bilkent Üniversitesi mezunu. Genç neslin en başarılı futbol uzmanı, menaceri ve yorumcularından. Yıllar içinde; TRT, Show Tv, CNN Türk, Ntv, Fox Tv’ de

futbol üzerine yorumlar yaptı. Bir süre Hürriyet Gazetesi Spor Bölümünde yazı da yazdı.

Gençlerbirliği, Ankaragücü, Hatayspor,  PTT,  Muhafızgücü takımlarında futbol oynamış, Genç ve Ümit Milli Takımlarımızda bir çok kez Milli Formayı da giymiş, Genç Milli Takım, Ümit Milli Takım, A Milli Takım, ayrıca Ankaragücü, Altay, Karşıyaka, Sarıyer, Zonguldakspor’da teknik direktörlük yapmış ve son olarak görev yaptığı Kuşadasıspor Klübü’nü çalıştırırken 1989 yılında kalp krizi geçirerek vefat eden rahmetli futbol adamı Candan Tarhan’ın oğludur. (Bakınız: Candan Tarhan )

Ogan Tarhan’la ilgili çeşitli basın, web kaynaklarında yer alan yazı, görüş ve yorumlardan örnekler :

GOAL DERGİSİ-OGANLA FUTBOL

Ogan Tarhan

”Ogan Tarhan yazılarını merakla okuduğum araştırmacı bir spor adamıdır.
Türk futbolunun şuan ki gündemindeki konuların ne kadar ufak olduğu, Türk futbolunun gelişmesi açısından türk sporcularının önünü kesmemek adına bence çağdışı bir düşünceyle kendi başarımzın önüne kendimizin nasıl engeller koyduğmuzu öğrenmek adına okunması gereken bi yazı olarak düşündüm sizlerle paylaştım…”

” 2002’de dazlak kafasıyla şenol güneş’in tercümanlığını yaparak hayatımıza girdi. sonra goal dergisinde ogan la futbol isimli köşesi yayınlanmaya başladı.

bir ara show tv’de dr. gürkan kubilay ve deniz gökçe’yle iddaalı yorum diye bir program yaptı. taktik ve sistem üzerine pek yorum yapmayan; ancak futbolcu, teknik adam, başkan, kulüp yapısı gibi konularda muhteşem bilgi birikimine sahip olan futbol yazarı. her ay goal dergisinde köşesi yayınlanmaya devam ediyor.

yakisıkli ama antipatik, 24.09.2008, çok iyi futbolcu takip eden spor adamı. belkide bir menejerle çalışıyordur diye kafamda soru işaretleri uyanmadı değil hani. Ama nerden biliyorsun patagonyada 2.ligde 5.sıradaki takımın liberosunu.”

”vaktinde milli takim danismanligi yapmis goal dergisinde yazan su siralar fox tv de pazartesi gunleri ugur meleke ile ingiltere ligini yorumlayan futbol alimi.

2002 dünya kupasında türkiye milli takımı teknik kadrosunda yer almış şahsiyet.

eski futbolcu ve teknik direktör rahmetli Candan Tarhan ın oğlu. ortağı Ali Egesel ile birlikte menajerlik yapmaktadır.”

Editör Yorumları : Turkcell Süper Ligi ile Avrupa Liglerinin önemli maçlarının analizlerini her Cumartesi günü İddialı Yorum’da bulabilirsiniz. İstatistik konusunda önde gelen isimlerinden Dr. Gürkan Kubilay’ın Avrupa futbolunun önemli bilge ismi Ogan Tarhan ve Deniz Gökçe ile beraber sunduğu iddialı yorum programı. Zeynep Evrim Aydın da programa güzelliğini katmasıyla izlemeye doyamiyacağınız bir iddali yorum ortaya çıkıyor.”

”MEHMET DEMİRCAN (Arşivi)

ULSAN – Dünya Kupası Finalleri hazırlıklarını Güney Kore’de sürdüren Milli Takım’ın dünkü idmanında yine casus krizi yaşandı. Brezilya Futbol Federasyonu’nun resmi gözlemcisi Gilson Nunes, bütün basın mensuplarından ve takımdan önce antrenman sahasına girmeyi başardı.
Zira Nunes’in boynunda kafile akreditesi bulunuyordu ve bu akrediteye sahip olan kişiye her yere giriş serbestti.
Nunes antrenman başlamadan önce basın mensuplarına ayrılan tribündeki yerini aldı.
Gilson Nunes’i ilk farkeden, Türk Milli Takım Basınla İlişkiler Sorumlusu Ogan Tarhan oldu. Ogan Tarhan hemen harekete geçti ve Brezilyalı gözlemcinin ismini menacer Can Çobanoğlu’na iletti.
Çobanoğlu, Gilson Nunes’in yanına giderek “Merhaba bay Nunes. Antrenmanımıza hoşgeldiniz, ancak hangi sıfatla buraya geldiğinizi öğrenebilir miyim?” sorusunu yöneltti.
Brezilyalı spor adamı önce “Gazeteciyim” yanıtını verdi. Sonra ise “Daha önce gazetecilik yapmıştım ama şimdi Brezilya Futbol Federasyonu’nun gözlemcisiyim. Bunda şaşıracak bir şey yok. Bizler gelip sizin antrenmanınızı izleriz, sizler de gelip bizim antrenmanı izleyebilirsiniz” açıklamasını yaptı.
Sonuçta Nunes’in idmanı izlemesine izin verildi, ancak Şenol Güneş programında olan çift kale ve taktik çalışması yaptırmaktan vazgeçti.
Olay sonrası menacer Can Çobanoğlu “Bizim casuslarımız da onların kanadından bizim istediğimiz malzemeyi getirdi” diye konuştu.”
Taktik çalışma göze geldi 

Ogan Tarhan

— bakın dur–tdk sözlüğügoogleimdbwikipediavikipedisesli sözlükyoutube

Avrupa ve dünya futbolu hakkında türkiye’deki en söz sahibi ve bilgili kişilerden biridir. zannımca kesinlikle championship manager ve football manager oynamaktadır. aynı zamanda goal dergisinde de yazarlık ve editörlük yapan ogan tarhan şu sıralar deniz gökçe ve gürkan kubilay ile birlikte iddialı yorum isminde bir program sunmaktadır. ayrıca sıkı bir Barcelona fanatiğidir.

http://www.itusozluk.com/goster.php/ogan+tarhan

Ogan Tarhan

championship manager in database inden daha fazla fotbol bilgisi barindiran, cnn turkte program yapan gazeteci spor yorumcusu…

günümüzde atılan golleri, 60lı yılların dünya kupasında atılan gollerle kıyaslayabilme yeteneğinden öte, bir programda roberto carlosun frikik golünü,
19 yaşaltı Brezilya milli takımındayken Uruguaya 72. dakikada attığı gole benzetmesi olağanüstüdür, mükemmeldir.

işinin piri birisidir. sadece işi ile yatıp kalkar ve bu işi severek yaptığı için işinden zevk alır. onu izleyenlerde bu sayede zevk alır…

tüm dünya futbolu hakkında bilgi sahibi olan müthiş bir sporsever.

ezbere dayalı eğitimin sonucu olarak karşımıza çıkmış spor programlarının gediklisi.

diğer spor* programlarındaki yaşam formlarına benzememekle birlikte, “kahvelerdeki herifler ona benzese bütün gün kahvede otururum, hatta tavlada taş çalıp dayak bile yerim” savımdaki dolaylı tümleç olan kişi.
futbolla ilgili bilinebilecek her türlü şeyi bildiğini düşündüğüm yorumcu. halı saha maçlarında çok agresif olurmuş*.
goal dergisindeki köşesinde sorduğu sorulardan birini cm yardımıyla da olsa bilip cevabı ona yolladıydım da köşede adım çıktıydı, böyle bi sevindirik olduydum. ayrıca “o soruları nerden buluyo?” diye düşündüren zat-ı muhterem.

Ogan Tarhan’la ilgili bilgileri içeren diğer yayın linkleri :

http://www.hayatimdegisti.com/forum/sozluk/208514-ogan-tarhan.html

Kaynaklar
– Ogan Tarhan’dan bahsedene yazılar : Radikal 
– Ogan Tarhan hakkındaki röportaj
– Google : Ogan Tarhan
– Şirketi : PMH Menajerlik & Danışmanlık Anonim Şirketi 

Yazanın Notu :
Ogan Tarhan, kız kardeşimin oğlu ve hayatımdaki sevgili kara gözlüm, tek yeğenimdir…

Bu yazıyı okumanız ve blogu ziyaretiniz için teşekkür ederim…

Hasan Sabri Kayaoğlu-Dedegi-1 Hasan Sabri Kayaoğlu-Dedegi : Kimdir?
Sosyal Medyadaki Faaliyetleri Google Yazarlık Bağlantısı İletişim : e-posta
Takip Et : Facebook Google+Linkedin quup

hasaka blog simge Hasaka Blogu Keşfedin :
Hakkında
Takip Et-Beğen : Facebook Takip Et-Çevrelere Ekle : Google+


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code