Kudüs İsrail’in Başkenti Olamaz

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmesinden sonra başta İslam ülkeleri olmak üzere tüm Dünya bu açıklamayı tartışmaya başladı. Kudüs İsrail’in başkenti olamaz, asla da

olmamalıdır.
Dünyanın en kadim kentlerinden biri olan Kudüs, Orta Doğu’daki sorunların tam merkezinde yer alıyor. Kentin doğusunu 1967’de işgal eden İsrail 1980 yılında tamamını başkenti ilan etti. Ancak bugüne kadar Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan hiçbir devlet de olmadı.

Kudüs İsrail’in Başkenti Olamaz

Kudüs’ün geçmişinden günümüze kadar gelişen olaylar hakkında daha detaylı bilgiler vasıtasıyla konuya daha yakından bakalım…

Kudüs’ün Statüsü

Osmanlı’nın ardından Filistin’in 2 Kasım 1917 yılında İngiliz mandasına geçmesinden sonra İngiltere Balfour Deklarasyonu ile Filistin’de bir Yahudi devletinin kurulmasının yolunu açtı ve milyonlarca Yahudi bölgeye göç etti.

1947’de BM, bölgenin Filistinli ve Yahudiler arasında taksim edilmesini öngören karar aldı. Onu Arapların savaş ilanı izledi. 1948’de ise Yahudilerin İsrail devleti ilanı geldi.

BM kararına göre üç büyük dinin kutsal mekanlarının bulunduğu Kudüs, uluslararası yönetime tabi olacaktı. Ancak 1967’deki İsrail-Arap savaşında İsrail, Kudüs’ün tamamını işgal etti.

1980 yılında ise İsrail Yahudilerin 3 bin yıllık başkenti dediği Kudüs’ü başkent ilan etti. BM Güvenlik Konseyi ise aynı yıl İsrail’in Doğu Kudüs’ü ilhak edip başkent ilan etmesini geçersiz saydı.

İsrail Kudüs’ü işgal etmesinin yanı sıra orayı başkent yapmak amacından hiç vazgeçmedi ve 1980 yılında İsrail “Kudüs Yasası” (Jerusalem Law ) yasasını çıkardı. Yasada, “Kudüs tam ve birleşik bir şehirdir ve İsrail’in başkentidir” deniyordu.
Birleşmiş Milletler 20 Ağustos 1980 yılında Karar 478 (Resolution 478) uyarınca İsrail tarafından verilen bu tek yanlı ve işgalci kararı geçersiz olarak kabul etti. Güvenlik Konseyi’nde alınan anılan kararda 14 devlet hayır derken sadece ABD çekimser oy kullandı ve Rusya’da Doğu değil, Batı Kudüs’ü  İsrail’in başkenti olarak gördüğünü söyleyen bir açıklama yaptı.

Filistinliler’in Durumu

Kudüs Haritası
Araplar Doğu Kudüs’ü ileride kurulması muhtemel Filistin devletinin başkenti olarak kabul ediyor. 1993 yılında imzalanan Oslo Barış Anlaşmaları’nda Kudüs’ün nihai statüsünün barış görüşmelerinin ileri aşamalarında ele alınması öngörülüyor.
İsrail’in Doğu Kudüs’ü de-facto olarak topraklarına katmasına rağmen orada yaşayan Filistinlilere İsrail vatandaşlığı tanımadı. Bugün, Doğu Kudüs’te 420.000 Filistinlinin kalıcı ikamet kimlik kartları var. Ayrıca, ulusal bir kimlik numarası olmamasına rağmen bu insanlar geçici Ürdün pasaportları taşıyorlar. Bu geçici pasaportlar onları tam bir Ürdün vatandaşı yapmıyor. Ürdün’de çalışmak için izin almaları ve devletin eğitim ve sağlık hizmetlerinden bir Ürdün vatandaşı gibi yararlanamıyorlar.

Donald Trump Neden Bu Cehennemin Kapılarını Açtı?

Donald Trump işbaşı yaptığında Bill Clinton döneminde canlanan, George Bush W. döneminde devam ettirilmeye çalışılan, Obama döneminde havlu atılan İsrail-Filistin barışını yeniden hareketlendirmeye çalıştı. Yahudi asıllı olan damadı Jared Kushner’i de bu işle görevlendirdi.

1995 yılında ABD Kongresi’nin kabul ettiği bir karara göre, ABD’nin Tel Aviv’deki Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıması gerekiyordu. Ancak 22 yıldır ABD başkanları, altı ayda bir bu kararı ertelediler. Trump, başkan seçilmesinin ardından selefleri gibi haziran ayında altı aylık ilk ötelemeyi yaptı.
Başkan Trump iç politikada köşeye sıkışmış durumda. Çünkü; Rusya’nın ABD seçimlerine Trump lehine müdahale ettiğine dair soruşturma Beyaz Saray’a uzanmaya başlamıştı. Seçim kampanyası döneminde Trump, Kudüs’ün başkent olarak tanınacağı sözünü vermişti. Seçimine destek veren Yahudi lobisi ve Evanjelistlerin de bu vaadin tutulması için baskıları başlamıştı.
1 Aralık’ta erteleme süresi dolmaya yaklaşırken bu kez Trump’ın Kudüs’ü başkent ilan etmeye hazırlandığına dair söylentiler çıktı.


TEŞEKKÜR : Kudüs’ün Statüsü ve Kudüs Haritası resimleri için BBC Türkçe

YAZANIN NOTU :
1- Farklı bir kişiliğe sahip olan Trump’ın iç siyasete yönelik olarak ve özellikle de destekçilerine; “bakın 1995 yılından beri hiçbir ABD başkanının yapamadığını, ben yaptım” mesajı vermeyi amaçlamış olabileceği kuvvetle muhtemeldir.
2- Bağımsız Filistin hayali biraz daha zorlaşıyor.
Filistin halkı; kadınlar, çocuklar ve yaşlılar olarak çok ağır bedeller ödüyor.
Tekrar başlayan intifada hareketlerinde, Filistinliler’in ödeyeceği bedelleri çok daha ağır olacaktır.
3- Kubbetül Sahra, Mescid-i Aksa, Kıble Mescidi ve Nebi Kapısı’nın bulunduğu 140 dönümlük o kutsal alanın etrafındaki İsrail kuşatması ise daha da güçlenecektir.
4- Son sözüm : #KudüsİsrailinBaşkentiOlamaz

Lütfen blogda gördüğünüz hataları bildirin
Bu yazıyı okumanız ve blogu ziyaretiniz için teşekkür ederim…
Hasan Sabri Kayaoğlu-Dedegi :
Kimdir? | Google’da Dedegi | İletişim 
Kendisini aşağıdaki hesaplardan takip edebilirsiniz :
Facebook | Google+ | quup | YouTube | Twitter 
Hasaka Blogu Keşfedin :
Hakkında |  Mobil Görüntüleri
Takip Et : Facebook HasakaBlog |  Google+ Hasaka Blog

Kudüs İsrail’in Başkenti Olamaz” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code