Güzelçamlı: Tarihi, Turizmi ve Haritası

güzelçamlı-kuşadasıEge Denizi Kuşadası Körfezi’nde yer alan Güzelçamlı, söylemek gerekirse adeta cennetten bir köşe gibidir. Güzelçamlı hakkındaki diğer yazımda: “Yaşadığım yer Kuşadası-Güzelçamlı, gerçekten havası harika ve astım,

damar sertliği ile bazı solunum yolu hastalıklarına iyi gelen bir yöre olup, ayrıca deniz kenarındaki uzun yürüyüş yolu (Sevgi Yolu denmekte ve motorlu taşıtlara kapalıdır), geniş-uzun kumsalları ile harika deniziyle yükselen bir turizm beldesidir. Ama en çok bilinen ve özellikle Avrupa ülkelerinde de çok meşhur olan gün batımlarıdır” demiştim.
Linki tıklayıp görün : Kuşadası-Güzelçamlı’nın Muhteşem Gün Batımı Görüntüleri

Güzelçamlı’yı biraz daha fazla tanıyabilmek için, onun geçmişi ve mevcut imkanlarının da aktarılması gerekmekte.

İşte Güzelçamlı…

Tarihi :

Güzelçamlı bölgesi antik çağda, Pers İmparatorluğu’nun Anadolu ‘yu işgali sonrasında, aralarında direniş amaçlı (Panionion) siyasi birliğini oluşturan 12 İyon Kenti ‘nin toplantı ve ayinler için bir araya geldiği ”Poseidon Helikonios” sunağının bulunduğu yer olarak ön plana çıkmıştır.

Samsun Dağı (Mykale) eteklerinde küçük bir tiyatro şeklindeki sunak 1957-1958′de Gerhard Kleiner ‘in burada gerçekleştirdiği kazılarla gün ışığına çıkmıştır.

Bu anlamda bölge, İyon kentleri konfederasyonu için sembolik bir başkent işlevi görmüştür.

Pers İmparatorluğu ile Panionion birliği arasındaki en önemli ve nihai savaşlardan biri de yine Güzelçamlı yakınlarında cereyan etmiştir.
Anılan savaş,M.Ö. 479 yılında Dilek Yarımadası’nda Mykale Savaşı adıyla, bugünkü Dipburun mevkiinde yapılmış ve burada karaya çekilmiş bulunan Pers donanması bütünüyle yakılmıştır. Bu savaşlar sonrasında Panionion birliği Yunanistan antik kentlerini de kapsayacak şekilde genişleyerek Attika – Delos Deniz Birliği adı altında gerçek bir askeri ittifak şeklini almıştır.

Yunanistan, Ege adaları ve Anadolu kıyılarındaki pek çok kentin, bölgeyi ve halkı koruma amaçlı bu ittifaka katılımları zaman içinde artmıştır.

Konumu ve Turizm :

1- Güzelçamlı, Aydın ili sınırları içinde, Kuşadası ‘nın Güney kıyı şeridinde ve 25 km. mesafede, Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı ‘na komşu bir mahallesidir.

2- Güzelçamlı, birçok turistik belde ve merkezden farklı bir turizm potansiyeline ve çeşitliliğine sahiptir. 30 Km ‘ye yakın bir kıyı şeridi içinde plajlarda ve koylarda sörf, yelken, kano, su kayağı, balık avcılığı, tekne turları yapma imkânları mevcuttur.

Ayrıca, Milli Park’ın hemen girişindeki ”Zeus Mağarası” diğer bir güzellik olarak ziyaretçilerin hizmetindedir.

3- Güzelçamlı’yı çevreleyen Dilek Milli Parkı ve Samsun Dağları ise gerçek anlamda bir cennettir. Çok zengin bitki örtüsü, hayvan türleri, mağaralar, vadiler, kanyonlar, ziyaretçilere hobi turları imkânı sağlar. Bu hobi turları: Dağcılık (Tracking) kuş gözetleme
gezintileri, mağaracılık, botanik turları, at binme, bisiklet turları olarak sıralanabilir.

4- Ayrıca, Güzelçamlı’da Yamaç paraşütü de gerçekleşmektedir. 2007 yılında başlayan yamaç paraşütü uçuşları Kaplan Kayası uçuş pistinden (Takeoff-Kalkış) yapılmaktadır.
Koordinatları 37 40 34.33 N0 27 14 16.70 E merkez olmak üzere 3.6 NM yarıçaplı yaklaşık 3500 feet(970 mt) MSL yüksekliktedir. Güzelçamlı merkez den Kaplan Kayası pisti araç ile 35-40 dakika, yol stabilize ve her türlü aracın çıkabileceği yapıdadır.

5- Diğer taraftan;bu cennet belde Güzelçamlı’da, yeterli sayı, kapasite ve kalitede Turistik Otel, Pansiyon’da mevcuttur. Buralarda konaklayacak turistlerin, tesislerin sağladığı imkanlara ek olarak, uzun sahil şeridindeki “Sevgi Yolu” nda bisikletle dolaşmaları, yürüyüş yapmaları, harika kumsalları ve denizinden kolayca yararlanma avantajları bulunmaktadır.

6- Güzelçamlı Beldesi, Türkiye’de gecekondusu olmayan nadir yerleşim yerlerinden olması yanısıra, Belde’sinde hala otantik, saf, duru yaşam ritüellerini, kültürel geçmişi ve barışsever halkı ile fevkalade uyumlu bir harmanlama ile barındırmaktadır

7- Güzelçamlı’nın, ‘Ünü’ yurt dışına kadar uzanmış diğer bir güzelliği ise ”Günbatımıdır.”
Bu manzara, muhteşem bir renk armonisi oluşturmakda, bir kez gören,”Bağımlısı” haline gelmektedir…

Güzelçamlı Haritası-Map Of Guzelcamli

Daha Büyük Haritayı Görüntüle 

NOT :
1-Güzelçamlı ile ilgili bilgiler Vikipedia Ansiklopedisi’nden alınmıştır .
2-Vikipedia’nın, ‘kendi sayfasındaki bu bilgilerin düzensiz olduğunu belirtmesi’ nedeniyle, tarafımca gerekli düzeltmeler yapılmıştır.
3-Ayrıca, 5 nci, 6 ncı ve de özellikle ”Güzelçamlı-Günbatımı” konusunu içeren
7 nci madde tarafımca eklenmiştir.

Bu yazıyı okumanız ve blogu ziyaretiniz için teşekkür ederim…

Hasan Sabri Kayaoğlu-Dedegi-1 Hasan Sabri Kayaoğlu-Dedegi : Kimdir?
Sosyal Medyadaki Faaliyetleri Google Yazarlık Bağlantısı İletişim : e-posta
Takip Et : Facebook Google+Linkedin quup

hasaka blog simge Hasaka Blogu Keşfedin :
Hakkında
Takip Et-Beğen : Facebook Takip Et-Çevrelere Ekle : Google+


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code