Edep ve Adap Yoksunluğu

adap-ve-edepBu iki kelime incelendiğinde; Edep, (Arapça: ‏أدب‏‎, adab çoğul. ādāb) toplum töresine uygun davranma veya iyi ahlak, incelik, terbiye olarak tanımlanır. İslam’da ise bu terim, hayatın her yönünü kapsayan görgü ve ahlak

kurallarıdır.
Edep, aynı zamanda öngörülen İslami görgü kurallarını ifade ederken, davranış bilimi bağlamında “incelik, görgü, ahlak, terbiye, nezaket, sevecenlik ve saygı” anlamındadır.

Adab terimi, çok geniş anlamlı olup, en uygun doğru çevirisi “bir şey hakkında uygun şekilde gitmek, davranmaktır” olarak belirtilebilecektir.

TDK sözlüğünde bu iki kelimeden; edep, “toplum töresine uygun davranma”, adap ise, “1. Töre 2. Yol yordam” olarak açıklanmaktadır.

Bu açıklama ve tanımlar sonucu, Arapca kökenli bu iki kelimeden adap, “toplumların davranış yöntemlerinin (töreler) temeli”, edep de “bu yöntemlere (töre) uygun davranma” olarak özetlenebilecektir.

Daha da özeti, adap, edep kelimesinin çoğuludur

Şimdi de edep, adap yoksunluğu, görgü eksikliğine biraz değinelim…

İnsan ilişkileri, adap ve edep temelindeki görgü kurallarının olması gerektiği gibi uygulanmasıyla doğru zemine oturtulabilir.

Bizim kültürümüzde, kılıcı düşmana doğrultmadan önce, kılıcı kendimize doğrultmak vardır. Ne yazık ki; biz hayatımıza devam ederken, neyin iyi, neyin kötü olduğu bize öğretilmiş olmasına rağmen, nedense nefsimizin (benlik ve egolarımız) kurbanı olabilmekteyiz..

Bilim kültüründe iyi niyet her zaman esas alınır.
Ancak, nedense ileride pişmanlık duyacağımız hareketlerin içinde buluveririz kendimizi.
Nedense sınırımızı ve haddimizi bilemeyiz. Bir hanımefendiyle, yaşça ve tecrübece büyük olan biriyle saygı çerçevesi içinde ve kalp kırmadan nasıl bir iletişim içinde olabileceğimizi bilemeyiz.

Hitap ve davranışlarda; edep/adap kurallarına aldırmadan, umursamadan, dediğim dedikle, kaba, terbiye dışı ifadeler, küfürler ile asla ortak noktada buluşamayız. Sağlıklı diyaloglar kuramayız.

Özellikle sosyal paylaşım ağlarında; kişisel egolar, farklı beklentiler, eğitim ve kültürel farklılık ve yetersizlikler sebebiyle, insanlar birbirleriyle zıtlıklar, yersiz tartışmalar ve kavgalara sürüklenmekteler.
Daha önce bir yazıda değindiğim üzre, özellikle de bu ağlardaki içeriklere yapılan yorumlar maalesef ve büyük çoğunlukla edep/adap kuralları dışında. Ayrıca da yorum tekniklerine aykırı.

Diğer bir sıkıntı, insanlarımızın okuma, araştırma, bir konunun ne olduğunu
tam bilmeden, hatta hiç bilmeden yazması, başkalarının yazdıklarına garabeti kendinden menkul yorumlar yapmasıdır. Bu gibilerden bazıları ise; uygun ifadelerle uyarılmaları, konunun doğruları, kaynakları vs. hakkında bilgilendirilseler dahi, bunu asla kabullenmemekte ve size saldırı kültürüyle cevap vermektedirler.

Toplumların diyalog kültürlerini geliştirmelerini sağlayacak en önemli
etkenler; okumak, araştırmak, kendi doğruları, inançlarının karşıt görüşlerini de okuyarak bilgilenmek, hayata, insanlara, doğaya saygılı davranmak, özetle bu yazıda sunulan edep ve adap yoksunluğunu aşmaya dayanmaktadır.

Eğitimle kültürün çok farklı şeyler olduğu asla unutulmadan, bir kültür sorunu olan edep ve adap konusundaki yoksunluğu aşabilmemiz gerekliliğini bir kez daha dikkatlerinize sunarken, daha iyi yarınlara ulaşmamızı diliyorum…

Sevgiyle kalınız…

Bilgi Kaynakları :
Adap kelimesinin anlamı, Türkçe Sözlükler Com 
Decency (edep) Merriam-Webster Sözlüğü (İng.) 
Propriety (adap) The Free Dictionary (sözlük, İng. açıklaması)

Bu yazıyı okumanız ve blogu ziyaretiniz için teşekkür ederim…

Hasan Sabri Kayaoğlu-Dedegi-1 Hasan Sabri Kayaoğlu-Dedegi : Kimdir?
Sosyal Medyadaki Faaliyetleri Google Yazarlık Bağlantısı İletişim : e-posta
Takip Et : Facebook Google+Linkedin quup

hasaka blog simge Hasaka Blogu Keşfedin :
Hakkında
Takip Et-Beğen : Facebook Takip Et-Çevrelere Ekle : Google+


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code