Çocukları Korumak İçin Bilinçlenmeliyiz

Hemen her gün, ülkemizde kaybolan çocuklarla ilgili bir haber duymaktayız. Kaybolan çocuklarımızın büyük çoğunluğu cinsel istismar görmekte ve maalesef canlarına da kıyılmaktadır. Batı toplumları çocuklarını daha etkin

yasalar ile koruyor ve suçluları sıkı takip altına alıyor.
Batıda bu konuda yapılanlara kısa bir örnek sunalım.
“İngiltere, Fransa, Almanya ve ABD çocukları cinsel taciz, tecavüz, fiziksel ve psikolojik işkenceden korumak için çok sıkı önlemler almış durumda.
BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre imzacı Türkiye’nin de çocukları koruması gerekiyor.Türkiye’de son dönemde çocuk istismarı ve kayıp vakalarının artması, çocukların yeterince etkin şekilde korunamadığı yönünde tartışma başlattı. Türkiye’nin de 1990 yılında imzaladığı Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi de taraf devletlerin çocuk haklarının yaşama geçirilmesi için yükümlülüklere uymaları gerektiğini hükme bağlıyor”…
[Devamını okumak için buraya tıklayın]

Bu yazıda önce bazı açıklamalar, sonra da sosyal medyada yer alan bazı paylaşımlardan örnekler sunacağım…

Çocuk İstismarı Nedir?

Fiziksel ya da psikolojik olarak bir çocuğa bir yetişkin tarafından kötü davranılmasıdır. Ayrıca çocuklara kötü muamele, çocuk istismarı ve ihmali ile çoğu zaman eş anlam taşır. Dünya Sağlık Örgütü çocuk istismarını şöyle tanımlar: “Çocuğun sağlığını, fiziksel ve psikososyal gelişimini olumsuz etkileyen, bir yetişkin, toplum ya da devlet tarafından bilerek ya da bilmeyerek uygulanan tüm davranışlar çocuğa kötü muameledir.”

Bu istismar ve ihmalin açıklanması konusunda birçok ülke yönetimi kendi yasal tanımlarını yapmıştır; nelerin çocuklara kötü davranma olarak tanımlanacağına kendi yasa ve ceza kanunlarına değinilir. 2 Eylül 1990 tarihinde yürürlüğe giren Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre; “Ulusal yasalarca daha genç bir yaşta reşit sayılma hariç, 18 yaşın altındaki her insan çocuk sayılır”.

Cinsel istismara maruz kalan çocukların yaşa göre dağılımları incelendiğinde; %30’unun 2-5, %40’ının 6-10, %30’unun 11 – 17 yaş grubunda olduğunu görülmekte. Bir başka deyişle olguların %70’ini küçük yaş grubu oluşturmaktadır. İstismara maruz kalan çocuklarda kız/erkek oranı 3’tür. Yurt içi yayınlarda ise kız/erkek oranı birbirine yakın bulunmuştur. İstismarcıların %96’sı erkek, %80’i de çocuğun tanıdığı birisidir.

Dünyada çocuk istismarı

ABD ve Avrupa
ABD’nde, federal yönetim çocuk istismarı ve ihmalini bir tutar; 2005 kanunlarında da detaylı bir açıklaması bulunur. Bunun yanı sıra herhangi bir fiziksel istismar yasalara göre suçtur.

Amerika gibi, Avustralya, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde de çocuklar için yardım kurumları bulunmaktadır ve bu kurumlara ulaşım olanağı öğrencilik hayatına başlayan her çocuğa öğretilir. Bu kurumlar, çocukların bireysel bildirimleri veya herhangi bir kişiden aldıkları ihbar doğrultusunda çocukları koruma altına alırlar; çocuk da reşit yaşa gelinceye dek, eski ailesinin maddi hali uygun ise, onlardan maddi tazminat alır.

Türkiye
Türkiye’de çocuk istismarına ceza söz konusu olmasına rağmen, ihmali bir suç teşkil etmez. Bu vesile ile birçok medeni toplumda olduğu gibi, suç işleyen küçük çocuğun ailesi veya ebeveynleri suçlu sayılmazlar. Bunun yanı sıra, aileleri ve eğitim hayatları süresince kendilerine karşı işlenen istismarlar karşılıksız kalır. Aşırı istismara uğrayan çocuklar için aile bireyleri, istismarı işleyen aile reisi hakkında vasi tayini davası açabilir; veya yerel emniyet kontrolünde çocuk yeni bir aileye teslim edilinceye dek korunulur. Dünyada çocuk istismarı %1 ila %10 arasında değişirken, Türkiye’de bu oran %10 ila %53 arasındadır.

Ancak yasalarımız dünya standartlarının oldukça altındadır. Türk Ceza Kanunu’nun 414. maddesine göre, 15 yaşından küçük bir çocuğa zor kullanarak, tehditle tecavüz edilmesi 10 seneden az hapis cezası verilemeyeceğini iletir; fakat bunları yapmadan tecavüz edilirse beş seneden az hapis cezası verilemeyeceğini bildirmektedir.
[Konu hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayın]

Ailelerin, çocuklarını istismarlara karşı bilinçlendirmek amacıyla yapabilecekleri basit şeyler vardır. Bunların ne olduklarını aşağıdaki örneklerde okuyunuz…

Sosyal medyadan bazı paylaşımlar

Çocuğunuza iç çamaşırı kuralını öğretin.
Detayları için aşağıdaki resme tıklayın.

iç çamaşırı kuralı
Çocuklarınıza şifre (parola) ve çığlık atma kurallarını öğretin.
Bu konuda Facebook’daki paylaşımım şöyleydi :
“ÖNEMLİ DUYURU
DİKKAT – Hemen her yerde SAPIKLAR dolaşıyor.
ÇOCUKLARA : “Mutlaka PAROLA sorma, zorlanırsa ÇIĞLIK atmayı ÖĞRETİN”.
Piknik yerleri, konserler, kalabalık caddeler, oyun parkları ve AVM’ ler çok riskli yerler. Buralarda çocuğunuzu ASLA YALNIZ BIRAKMAYIN.
RESİMLERDEKİ YAZILARI OKUYUN LÜTFEN”.
cocuk-şifre
Çocuklara öğretilecek güvenlik kuralları
çocuğunuza öğretin

cocuklari-korumaliyiz
Çocuk istismarı hakkında yararlanılacak diğer kaynaklar :
Pedofili nedir?
Çocuk istismarı hakkındaki akademik yayınlar listesi
Anne-babalar dikkat! – NOT: Bu yazının tamamını okumak için her paragrafın sağ altındaki DEVAMI… düğmesini tıklayın
Çocuk istismarı Sitesi

Yazanın Notu :

Ülkemizdeki ailelerin büyük çoğunluğu maalesef bu konuda bilinçsiz. Bilinçlenme yazmak, çizmekle ailelere yeterince anlatılamaz. Bu ancak; büyük kampanyalar, televizyon programları, reklamlar (kamu spotları), el ilanları, afişler vb. yaygın duyuru araçlarıyla halkın ayağına hizmet götürülerek yapılabilir.

Bu kadar önemli ve her ülkede bela olan bu konuda, en önemli sorumluluk ailelerdedir. Onlar bilinçlendirilemezse, ne yapılırsa yapılsın, çocuk istismarı ve pedofili azaltılamayacak ve yine bela olmaya devam edecektir.

Bendenize göre, şartlar ne olursa olsun bu bela ile olabildiğince mücadelede en fazla dikkat edilecek, üzerinde durulacak husus; “ailelerin bilinçlendirilerek, istismarların başlangıcı sırasında çocuklarına ne yapmaları gerektiğini öğretmeleri” olmalıdır…

Bu yazıyı okumanız ve blogu ziyaretiniz için teşekkür ederim…

Hasan Sabri Kayaoğlu-Dedegi-1 Hasan Sabri Kayaoğlu-Dedegi : Kimdir?
Sosyal Medyadaki Faaliyetleri Google Yazarlık Bağlantısı İletişim : e-posta
Takip Et : Facebook Google+Linkedin quup

hasaka blog simge Hasaka Blogu Keşfedin :
Hakkında
Takip Et-Beğen : Facebook Takip Et-Çevrelere Ekle : Google+


Çocukları Korumak İçin Bilinçlenmeliyiz” üzerine bir yorum

  1. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenlerin İnsan Hakları Derneği’nin hazırladığı Öğretmenler ve Aileler İçin Eğitim Kılavuzu’nu okumasını şiddetle tavsiye ederim. Konu hakkında ailelerin edinebileceği verileri içeren en güzel kaynaklardan birisi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code