Bir Zamanlar Böyleydik

Evet, herkesin bir zamanı vardır. Benim de var. Geçmiş zamanlarda neydik, neler yaptık, ne kadar yapabildik diye zaman zaman düşünürüm. Gençlikte yapılması, yapılmaması gereken işlere ben de bulaştım. Özetle, bir dönem

ben de gençtim. Gençlik, bebeklikten yetişkinliğe kadar olan dönemi anlatmak için kullanılan bir terimdir.
Bu terimin fizyolojik, demografik, sosyolojik durumu yansıtmada bir altkültür olarak kullanılmasında ergenlik, teenager, grup etkileşimi üzerinde durulur.

Fizyolojik gelişim süreci 30’lu yaşlara kadar artarak devam eder ve akıl ile beden gücünün, üreticiliğin dorukta olduğu yaşlardır bu dönemler.

Bendeniz de ergenlik ile yetişkinlik dönemi arasında müzikle içli/dışlı oldum. Bu işi profesyonel düzeye çıkararak, 5 yıla yakın bu alanda faaliyet gösterdim…

Neler mi yaptım? Aşağıdaki fotoğraflar ve kısa bigilendirmeler bunu daha iyi anlatacaktır…

Ben konserdeyim– Bir Konserde Şarkı Söylerken. Yıl 1964

Ben sağdan birinciyim– Ben, (sağdan birinci) Şef Rahmetli Orhan Sezener Yönetimindeki: Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası[*] 1 nci solistiyim. Bu orkestra 1966 yılında Türkiye’nin en büyük dans ve caz orkestrasıydı.

Ben sağdan dördüncüyüm– Ben (sağdan dördüncü) ve Orkestra, bir konser öncesi provadayız. 1966

Ben ve Hv.Kuv.Orkestrası– Orkestra bir konserde Dave Brubeck’in meşhur parçası, “Take Five”ı çalarken. 1967

Ben ve orkestra– Orkestra Ankara Radyosu Stüdyosunda Canlı Programda. 1967

Ben Kent Oteldeyim– 1968 yılında Türkiye’nin sayılı şeflerinden olan ”Cemil Başargan Orkestrası” ile şarkı söylerken…

– 1967 yılında TRT Ankara Radyosu stüdyosunda söylediğim ve 28 Ocak 2017 tarihinde TRT Radyo-1 de yapımcısı Aişegül Bozkurt olan “İçten Dışa Sesler” programında yayınlanan parçamın videosudur…
İşte bir zamanlar böyleydik dostlar…

[*]Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası, 1961 yılında dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İrfan Tansel’in direktifi ile Hava Kuvvetleri Bando Komutanlığı bünyesinde kurulmuş olup, orkestranın şefliğine trompetçi Rahmetli Orhan Sezener getirilmiştir.

Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası tarihi boyunca; Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Bosna Hersek gibi Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde katıldığı festival, konser ve Radyo-televizyon programları ile ilgili tüm çevrelerin takdirlerini kazanmış, Türk çok sesli müzik yaşantısına değerli katkılarda bulunmuştur.

Dünyanın en iyi orkestralarından biri olan Glenn MILLER orkestrasının solo trompetçisi Yarbay Stanley, 1962 yılında Ankara’da görevli olarak bulunduğu sırada Amerikan Büyükelçiliği’nde dinlediği Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrasını çok beğenmiş ve kendi çabaları ile orkestraya güncelliğini her zaman koruyan, ölümsüz eserlerden oluşan bir caz repertuarı kazandırmıştır.

Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası 1966, 1967, 1969, 1970 ve 1974 yıllarında Türkiye’de yılın sanatçısı (orkestrası) seçilmiştir.

Hava Kuvvetleri Orkestrası, 1960’lı yıllarda daha çok caz müziğine yönelmiş, 1980’lerden itibaren de pop müzik tarzına dönmüştür.

Bu dönemde orkestranın kuruluşundaki kadrosunda trombon icracısı ve aranjör olarak görev yapan emekli astsubay Bilbay Özal’ın katkıları ile 1998 yılında Caz Orkestrası tekrar çalışmalarına başlamıştır.

Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası; yurt dışındaki bir çok ülkede ve Türkiye’deki Caz Festivallerinde ülkemizi başarı ile temsil etmiştir.

Ankara Caz Festivali 2005 yılı açılış konserinde caz severlere başarılı bir konser sunan orkestranın ismi, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk CÖMERT’in direktifleriyle “Cazın Kartalları Orkestrası” olarak değiştirilmiştir.

Lütfen blogda gördüğünüz hataları bildirin
Bu yazıyı okumanız ve blogu ziyaretiniz için teşekkür ederim…
Hasan Sabri Kayaoğlu-Dedegi :
Kimdir? | Google’da Dedegi | İletişim 
Kendisini aşağıdaki hesaplardan takip edebilirsiniz :
Facebook | Google+ | quup | YouTube | Twitter 
Hasaka Blogu Keşfedin :
Hakkında |  Mobil Görüntüleri
Takip Et : Facebook HasakaBlog |  Google+ Hasaka Blog

Bir Zamanlar Böyleydik” üzerine 2 yorum

  1. Müzisyen- solist arkadaşımız Sn. Hasan Sabri Kayaoğlu
    Sitenizde gösterime sunduğunuz bu tarihi resimleri görünce inanın çok duygulandım…Bende aynı yıllarda Cemil Başargan Orkestrasının gitarist şantörüydüm… O zamanlar çok gençtim .Uzun yıllar rahmetli Cemil Babayla
    çalıştık. Biz ona baba derdik…Ama sizi tanımıyorum. Gösterime sunduğunuz sahnenin arka planında sadece benim Can arkadaşım baterist Aykut Alpat ve rahmetli Cemil Başarganın resmi var…- Yarı çekilmiş – Ya diğerleri Bas gitar’da Yılmaz Karavit ağabeyimiz görüntüde değil..Solo gitar görüntüde değil. Neyse önemli değil. Ayrıca Cemil Başargan orkestrası gitarist-Şantör’ü olarak 1974 2. Barış Harekatında TC. Turizm Bakanının onayıyla Savaş Sırasında ilk kez TSK’ lerimize moral vermek için Yavru Vatan Kıbrıs’a giderek Gazi olduk..Ayrıca rahmetli Orhan Sezener Orkestrasıyla’da o zamanki Kültür ve Turizm Bakanını onayıyla ülkemiz adına yine bir ilk’i yaşayıp piyanist olarak ilk kez Yurt Dışında Almanya’nın Dortmund – Rechlinghausen kentindeki Dünyanın en büyük Konser salonunda konserler verdik… Sahnelerde hiç karşılaşmadığımız için sizi tanımak isterim değerli arkadaşım esen kalın…

    1. Sayın Işık German Ersoy. Cemil Baba’nın ekibinde çalışmış olmanız ne güzel. Ben Rahmetli ile 1990 yılında Abant Palace’da bir arada olma şansı yakaladım. Muhteşem anılarım oldu kendisi ile. Harika bir insandı. Ben turizmciyim. O yıllarda Abant Palace Önbüro ve Satış Müdürü idim. Muhterem eşi ile birlikte otelde kalırlardı. Bir kitabım var. İkinciyi hazırlıyorum. Orada Sevgili Cemil Baba’nın anılarına da yer vereceğim. Eğer bu anılar arasında olmasını uygun görecekleriniz var ise seve seve değerlendiririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code