23 Nisan Neden Önemlidir?

23 Nisan 1920’de Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi açıldı. Peki 23 Nisan neden önemlidir? Önemlidir, çünkü bu bayram, TBMM’nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Milli

Bayramı ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, 1935’te 23 Nisan Milli Bayramı’yla birleştirilen Hakimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. Millet iradesini esas alan meclisin açılış günü olan 23 Nisan 1920 tarihi ile birlikte Türk halkı da egemenliğini ilan etmiş oldu.

23 Nisan’ın Anlam ve Önemi
23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı günün yıldönümü olarak kutlanmaya başlanan ulusal bayram, ilk kez 23 Nisan 1920’de “Hakimiyeti Milliye Bayramı” olarak kutlanmıştır. Atatürk, 23 Nisan 1924’te, 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiş, bu tarihten 5 yıl sonra ise 23 Nisan 1929’da bu özel bayramı çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan ilk defa 1929 yılında “Çocuk Bayramı” olarak da kutlanmıştır. Yazının tamamını okuyun

23 Nisan 1920’nin önemi
TBMM’nin 23 Nisan 1920’de kuruluşu, tarihte 1400 yıldan sonra devlet hayatında ilk defa Türk isminin kullanılması anlamına da gelir. İhtilaf Devletleri’nin mağlup ettiği hiçbir memleket Türkiye’nin gösterdiği direnişi göstermedi. Bunun nedenleri var. Ağır şartlarla anavatanı bile parçalanan tek ülke (Macaristan istisnasıyla) Türkiye’ydi. Britanya İmparatorluğu dört yıllık savaşın acısını çıkarmak niyetindeydi. Türklerin direnişe geçeceğini galiba en iyi anlayan Yunan General (ilerinin diktatörü) Metaksas idi. İyi bir kurmay olduğu için Türkiye’nin toparlanacağını anlamış ve Venizelosçuları şiddetle eleştirmişti. Zor şartlar altında toplanan TBMM’yle beraber, bir İslam devletinde ilk defa bir meclis ‘şûra’ görevini yerine getiriyor ve bütün iktidarı ele alıyordu. Savaş…Devamını Okuyun : Hürriyet Prof.Dr. İlber Ortaylı

Bu konuda; sosyal medyada paylaşımlarımdan örnekler ve basında yer alan bir haber…
bayram 23 nisan23 NİSAN; “Ulusal Egemenlk ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun…”
23 NİSAN; “sadece ‘Çocuk Bayramı’ değil, ULUSAL EGEMENLİK ve ÇOCUK BAYRAMIDIR.
Ülkem ile dünya çocukları ve insanlarına ithaf edilmiştir…” – “Dedicated to my country’s, and to the children of the world and its people…”

bayram 23 nisan kutlaması“Ülkem ile dünya çocukları ve insanlarına ithaf edilmiştir…Dedicated to my country’s, to the children of the world, and its people…”
Mustafa Kemal Atatürk

bayram 23 nisan atatürk çocuklara armağan etmiş“23 Nisan modern Türkiye’de Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır – April 23 is celebrated as the National Sovereignty and Children’s Day in modern Turkey.”

ASLA UNUTMAYALIM : “23 Nisan sadece çocuk bayramı değildir.
23 Nisan; Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramıdır. Ülkemizin, egemenliğini [*] kazandığı bayram olup, Ulu Önder Atatürk; ‘bu bayramı özellikle yetim çocuklar için’ ilan etmiştir.”

Şehit çocuklarının bayramı
bayram 23 nisan şehit çocuklarının bayramı‘Şehitlerimiz var’ gerekçesiyle kutlamaları iptal olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın köklerinde şehit çocuklarının izleri var. Bu seneki 23 Nisan’da yapılması gereken devlet törenlerinin “şehitler” gerekçe gösterilerek ertelenmesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın tarihiyle ilgili kamuoyu tarafından bilinmeyen gerçeklerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Her ne kadar, devlet erkânı 23 Nisan’ın kutlamalarının şehit haberleri gelirken yapılamayacağını düşünse de, bu bayram aslında bizzat şehit çocukları ve savaşta gazi olmuş çocuklar için çalışan Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin çabaları sonucu çocuklara armağan edilmişti.
Yazının Tamamını Okuyun : Cumhuriyet[*] Egemenlik: Bir toprak parçası ya da mekan üzerindeki kural koyma gücü ve hukuk yaratma kudretidir.
Diğer anlamları : 1- Egemen olma durumu. 2- Bir ülke ve ulusun, onun tüzelkişiliği olan devletin yasama, yürütme, yargılama vb. yetkilerinin tümü.
Eş Anlamlısı : Hakimiyet, hükümranlık.

Bu yazıyı okumanız ve blogu ziyaretiniz için teşekkür ederim…

Hasan Sabri Kayaoğlu-Dedegi-1 Hasan Sabri Kayaoğlu-Dedegi : Kimdir?
Sosyal Medyadaki Faaliyetleri Google Yazarlık Bağlantısı İletişim : e-posta
Takip Et : Facebook Google+Linkedin quup

hasaka blog simge Hasaka Blogu Keşfedin :
Hakkında
Takip Et-Beğen : Facebook Takip Et-Çevrelere Ekle : Google+


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code